AR SUPERMAISTAS TIKRAI TOKS SUPER?
- Adomas Jasiukėnas
- Oct 18, 2017
- 4 min read
Kasdien galima perskaityti naujų straipsnių, naujų idėjų, naujų receptų, kaip pasigaminti vienokį ar kitokį patiekalą su supermaistu. Jie pažada jums greičiau numesti svorio, išvalyti jūsų kūną nuo toksinų, sutvarko Ph ir net apsaugo nuo mirtinų ligų. Ar tikrai tai yra tiesa? Reiktų pasigilinti ir pažiūrėti ką tokio „super“ siūlo super maistas. Gal straipsnio pabaigoje suteiksim jam tiesiog maisto pavadinimą, kuris, kaip ir kiekvienas maistingas dalykas žemėje gali būti Super.
NUMERIS VIENAS: SUPER MAISTAS PADEDA NUMESTI SVORIO
Vienas, mano manymu, iš populiariausių pasakymų yra tai, kad toks maistas padeda atsikratyti nereikalingų kilogramų. Tai labai dažnai reklamuojama, skelbiama įvairiuose tinklalapiuose, straipsniuose ir panašiai.

Kaip ir bet koks maistas, supermaistas irgi turi kalorijų. Nepamirškim, norint numesti svorio, vienintelė sąlyga yra kalorinis deficitas, taip? Taigi, valgant tokį maistą mes taip pat užpildome save energija, lygiai tokia pat, kaip ir įprasto maisto. Jeigu taip yra, vadinasi, mes galime ir priaugti svorio valgydami, persivalgydami ir prisidėdami į tą super maistą įvairių pagardų: džiovintų vaisių, cukraus, medaus, pudros, sirupo ir panašiai.
Supermaistas neapeina kalorijų „įstatymo“.
Žinoma, čia yra ir kita pusė – jame gausi skaidulų, kurios ilgiau išlieka mūsų organizme ir leidžia mums jaustis pilnesniais ilgesnį laiką. Tai yra gerai, bet per daug skaidulų gali sukelti kitų problemų, tarkim pilvo pūtimą arba skausmą.
Kitas dalykas – mažas glikeminis indeksas. Sėklos, riešutai ir salotos taip greit nevirsta mūsų organizme cukrumi, kaip kiti maistai, jie nesukuria to insulino siūbavimo ir gali būti naudingi. Gali, bet jų taip pat nereiktų padauginti.
Kodėl?
Todėl, kad toks dalykas kaip riešutai, vaisiai, uogos nėra nekalti. Viskas, ko mes persivalgome, mūsų kūne virsta atsargomis – riebalais. O riešutai tikrai nėra liesas maistas, ar ne?
Ką iš to galime suprasti... Supermaistas savaime neskatina riebalų deginimo ar svorio metimo. Svorio metimą skatina tik kalorinis deficitas. Persivalgymas gali sukelti svorio prieaugį, pilvo pūtimą, negalavimus. Reikėtų nepamiršti, kaip maistą derinti ir neapsiriboti vien juoda –balta mąstymu.

NUMERIS DU: SUPERMAISTAS GALI IŠVALYTI TOKSINUS
Na, šitas jau buvo aptartas mano viename straipsnyje.
Mūsų kūnas yra pajėgus pats išvalyti save nuo „toksinų“, kurie atsiranda mumyse. Kepenys ir inkstai, kol yra sveiki, taip pat išvalo save. Nėra jokių įrodymų, kad kažkokie produktai gali išvalyti kūną. Taip pat, jokie toksinai nekaupia riebalų, kaip irgi dabar populiarų mąstyti. Jeigu žmogus negaluoja, tai greičiau yra tam tikras organų sutrikimas ar akmenys juose.
Toksinų mitas seniai paneigtas mokslininkų.
Ką iš to pasiimti? Mūsų kūnas pats gali valyti save. Jei turite bėdų su inkstais ar kepenims, tuomet tikrai verta pasitikrinti. Visa kita – valymai, detoksikacijos ir panašiai yra marketingo sukurtos nesąmonės uždirbi dideliems pinigams.
Subalansuota mityba padės išvengti tokių sutrikimų.
Vienas mano draugas yra pasakęs, jei nori būti turtingas, pardavinėk savo produktus kultūristams arba „sveikuoliams“, jie nupirks viską, kad pasiektų tikslo. Tiesos tame yra.
NUMERIS TRYS: SUPERMAISTAS APSAUGO MUS NUO LIGŲ
Čia jau rimta. Dauguma supermaistų yra laikomi gerais ir naudingais norint apsaugoti save nuo ligų. Šitas tikėjimas dažniausiai atsiranda iš pačių tiekėjų „tyrimų“ arba žmonių, kurie pamato kažkokią reklamą ir rekomenduoja tai savo draugams. Pažiūrėkim giliau:
Jeigu mokslas nori įrodyti, jog kažkas apsaugo mus nuo ligų jie paima ląstelių kultūrą ir augina duodami tam tikrų maistingų medžiagų, kurios manoma, jog apsaugo nuo ligų. Aišku, dažniausiai nutinka taip, kad tyrimas pasitvirtina ir atsakymas būna: taip, tai padeda.
Viskas? Na, ne visai. Jei kažkokia nauda atsirado ląstelę maitinat lėkštėje, nereiškia, kad ta pati nauda bus ir mums. Tai reiškia, kad mes nesam ląstelės lėkštėje. Tuo noriu pasakyti, kad maistas, praėjęs daugelį mūsų organų, virškinimo sistemą nebūtinai bus lygiai toks pat naudingas ir lengvai pasisavinamas, kaip sakoma.

Paklausite, o kaip dėl bandymų su gyvūnais?
Pirmiausia, toks maistas, kaip brokolis, raudonas vynas, pipirai darė didelę ir gerą įtaką gyvūnams, kuriems jie buvo duoti. Bet jie buvo duodami didelėmis dozėmis. Labai didelėmis. Žmogui būtų visiškai nepraktiška ir beveik neįmanoma valgyti brokolį tokiais kiekiais. O jei ir įmanoma, ar patekęs jis į žmogaus organizmą tikrai neš tokią pat naudą?
Gerai... o kaip su žmonėmis tada?
Buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo beveik 86000 moterų. Vienos jų – valgė riešutus, kitos – ne. Galų gale, buvo padaryta išvada, kad moterys, kurios valgė daugiau riešutų turėjo mažiau problemų su širdimi ir kraujagyslių sutrikimais.
Gerai, bet prieš eidami į parduotuvę pirkti migdolų, sustokit. Šitam tyrimui trūksta kelių rimtų segmentų:
Moterys pačios pranešė apie tai, jog jautėsi geriau. Kitaip tariant, mokslininkai nesikišo aiškindamiesi tiksliau – kokius padarinius tai turėjo, kokį maistą jos apskirtai vartojo ir ar poveikis tikrai atsirado nuo riešutų, o ne nuo geros mitybos? Tokios išvados yra labai ribojančios ir daugiau pasako apie sutapimą, bet ne priežastį.
Kitas dalykas – tai nieko neįrodo, o tik parodo tam tikras galimas asociacijas, kurios gali būti nesusijusios su konkrečiai riešutų vartojimu. Kitais žodžiais kalbant, nėra jokių tikrų įrodymų, kad supermaistas padeda išvengti ligų.

Ką galime iš to išmokti? Pasikartosiu, nėra įrodymu, kad toks maistas gali gydyti ar padėti išvengti tam tikrų ligų. Mano rekomendacija būtų visuomet valgyti subalansuotą maistą, turėti platų jo pasirinkimą ir nepiknaudžiauti greitu maistu ar kitais pakaitalais (noriu, kad suprastumėte teisingai – gera pradžia, pusė darbo, todėl įtraukus tokį maistą į savo racioną jau yra labai ir labai gerai).
Ar aš jums rekomenduoju nevalgyti supermaisto? Tikrai tikrai ne... Aš pats jį valgau, labai mėgstu įvairias sėklas, uogas ir riešutus. Bet visą šitą informaciją reikia pasiimti kaip priminimą, kad nėra jokio auksinio maisto, kuris išgelbės arba leis nesportuoti ir valgyti vien šlamštą ir likti sveikiems. Greičiau yra auksinis viduriukas, kuris nusako, kad subalansuotas maistas, reguliarus sportas ir sveikas gyvenimo būdas yra geriausia prevencija ir laimingo gyvenimo šaltinis. Joks papildas ar uoga neišvalys jūsų nuo „blogo“ maisto pasirinkimo.
Taip, supermaistas yra turtingas mineralais, vitaminais, skaidulomis, bet savaime jis nėra „super“, kol egzistuoja, kaip vienas iš jūsų mitybos komponentų, kaip priedų, o ne pakaitalų. Manau, galėtume jį pradėti vadinti tiesiog maistu.
Mano paskutinė mintis čia būtų tokia - ant kiekvieno mažai maistingo maisto galėtų būti užrašas: „tai yra maisto papildas, ne pakaitalas, todėl vartoti reiktų atsakingai“, nes bet koks maistas, kaip ir alkoholis, gali tapti narkotiku, o bet koks teisingai įtrauktas maistas į mūsų racioną – super maistu.
Sėkmės, MILO.
ความคิดเห็น