5 mitybos mitai(kas savaitę atnaujinama)
- Adomas Jasiukėnas
- Aug 5, 2017
- 4 min read
Nusprendžiau parašyti keletą mitų, kurie vis dar sklando ištikimame Google pasaulyje, kurie dar nėra ištrinti iš kai kurių trenerių ar mitybos specialistų galvų. Reikia suprasti vieną dalyką, jog mitas remiasi tuo, jog niekuo nesiremia - informacija nėra patvirtinta moksliniu tyrimu. Dažnai jie atsiranda iš "kas man veikė" arba "draugui treneris sakė" pasaulio. Čia užmirštamas vienas paprastas faktas, jog nei mityba, nei sportas neapsiriboja stebuklingais patiekalais ir pratimais. Tai yra visuma. Todėl, jei kažkam pasisekė pasiekti gerų rezultatų su vandeniu ir citrina tai ne todėl, kad jis yra kažkuo ypatingas, o todėl kad žmogus pakeitė vieną neigiamą įprotį šiek tiek geresniu. Paskutinis dalykas, ko tikrai negalima pamiršti, jog jei jūsų mityba yra sumaitai nesubalansuota ar sporto programa neefektyviai sudėta - joks palaimintas maistas ar pratimas jūsų neišgelbės. Kolkas pristatau 5 maisto mitus, kurie, manau, svarbūs mums, mirtingiesiems šiam melo pilnam pasaulyje.
1. Valgymas dažniau arba rečiau pagreitina medžiagų apykaitą.
Na, matyt, čia reiktų paminėti garsųjį poną insuliną, kuris reguliuoja musų cukraus kiekį kraujyje. Tikriausiai, esat girdėję, jog valgant 5-6 kartus per dieną bet po mažiau galima sutvarkyti insulino jautrumą. Arba dabar - priešingai, reikia valgyti tris kartus be užkandžiavimo. Velnias, tai ką rinktis? Na, pirmiausia turiu pasakyti, kad nei vienas atvejis nėra geresnis apykaitos prasme. Didelis patiekalas išlaiko pakeltą insulino lygi ilgiau, negu maži patiekalai, bet užkandžiavimas pakelia insuliną dažniau. Abiem atvejais insulino efektas tas pats, tik būdai skirtingi. Vienintelis dalykas, kas gali sutvarkyti jūsų metabolizmą - subalansuota mityba, o ne per dieną suvalgytų patiekalų skaičius. Tokiu atveju jums lieka rinktis patogiausią būdą, kaip to pasiekti. Vieni tyrimai rodo, kad dažnesnis valgymas padeda suvaldyti alkio jausmą, kiti sako, kad vandens gėrimas prieš maistą. Bet čia nereiktų pamesti kelio dėl takelio. Subalansuojam mitybą ir dažnumu rūpintis nebereikės.
2. Valgymas po šesių = papildomi kilogramai
Gerai, čia yra šiek tiek sudėtingiau. Pirmiausia pasakysiu, jog tai nėra visai tiesa. Pats valgymas po šesių nepadaro mūsų storesniais. Maistas, kokį mes valgome - padaro. Taip, tai taip paprasta. Jei mes valgome subalansuotą maistą, vakare sukertame bananą, apelsiną, figų, salotų, arbūzo - viskas tvarkoje. Tiesa pasakius, tyrimai nerodo jokio svorio prieaugio skirtumo tarp valgančių po šesių ir nevalgančiu. Kur reikalai pasisuka kita linkme? Tai turi savo vieta mityboje. Gerą vieta. Mat kiti tyrimai, kurie buvo atlikti rodo, jog žmonės, kurie nevalgė po šesių - miegojau daug ramiau, užmigo lengviau ir suvartojo mažiau kalorijų (kur ir yra visa esmė norint numesti svorio). Taip pat nevalgymas vakare duoda mums 14 valandų badavimo, o tai per naktį sutvarko keletą dalykų: sunaudoja cukraus atsargas organizme, sureguliuoja hormonus ir alkio jausmą ryte, renkamasi maistiškai vertesnius užkandžius. Ką iš to galime išmokti? Įsivaizduokime mūsų mitybą kaip yo-yo, žinoti tokį? Gerai, tai kai ji paleidžiama žemyn reikiama jėga - jį lengva pagauti ir daryti triukus, jei per stipriai - jis tampa nesuvaldomas ir taip nukenčia mūsų procesas. Vadinasi, jei turim subalansuotą mitybą, žinome, ką valgome , galim atlikti ir keletą triuku - užkasti vakare. Jei valgom tai, ką akys mato - nevalgymas po šešių neturės didelės įtakos bendram vaizdui. Nepamirksit - nemetam miško dėl medžių. Ar ne?
3. Gerk vandeni su citrina, būk gražiausia mergina.
Nagi nagi, bandysiu čia trumpai. Ne, vanduo su citrina nedaro jokios įtakos mūsų medžiagų apykaitai, virškinimui, nevalo toksinų(šitas geras) ir iš esmės negali padėti numesti svorio. Viskas, kas tai yra - vanduo su c vitaminu ir antioksidantais. Nei vienas iš šių dalykų nėra kažkuo ypatingas norint sumesti svorio. Taip, tai geras dalykas sustiprinti imuninę sistemą, apsaugoti inkstus nuo akmenų susiformavimo ar papildyti c vitamino atsargas. Vis dėlto, vienintelis dalykas kuo tai susiję su svorio metimu - įpročiu keitimas. Jei jūs ryte gerdavot sultis, kuriose yra daugiau cukraus ir kalorijų nei manėte ir pakeitėte jį į šį vandenį - labai gerai. Vis dėlto, dideliam jūsų mitybos paveiksle, jei ji nėra subalansuota, nėra kalorijų deficito arba jūs nesportuojat - tai nepadės.
4. Avižiniai dribsniai yra sveiki pusryčiai
Man patinka jie, iš tiesų. Ir patys savaime jie tikrai naudingi. Tik reikia nepamiršti, kokie jie - dažnai į avižinius dribsnius pridedama cukraus, jie yra stipriai apdorojami. Jei mėgstate tokius pusryčius - rekomenduoju žiūrėti ir paskaityti maistinę vertę, kiek yra cukraus, kitų skonio papildų, džiovintų vaisių. Taip pat nerekomenduoju prisidėti papildomų cukrų, nereikalingu kalorijų. Valgyti juos su islandišku arba graikišku jogurtu, riešutais, šviežiais vaisiais ar uogomis. Taip pat, buvo atliktas tyrimas norint pamatyti šio maisto efektingumą metant svorį. Ir ką jūs manot? Dalyviai per pirmas dvi savaites puikiai su tuo dorojosi, bet po to prasidėjo svorio prieaugis. Žinot, iš kur? Na jie pradėjo ją gardinti įvairiais mėgstamais pagardais. Dar nėra aišku ir kokį – teigiamą ar negiamą – efektą tai duoda virškinimui.
5. Daugiargūdė duona tai tikra malonė
Kartais jūs manot, kad renkatės sveiką duoną, kuri yra tamsi, turi gera kvapą, daug įvairių grūdų ar sėklų. Neapsigaukit čia. Duona galėjo būti nudažyta karamėle, sirupu, kad atrodytų tamsesnė. Taip pat svarbiausia, jog 5 grūdų duona gali reikšti, jog į ją pridėta apdirbtų grūdų, kurie lygiai tokie pat nenaudingi, kaip ir balti miltai. Rekomenduočiau ieškoti 100% viso grudo duonos arba žiūrėti, kad procentas būdų didesnis, nei baltųjų miltų. Taip pat duona galima atskirti pagal svorį - kuo ji sunkesnė, tuo daugiau naudingų medžiagų ji turės.
Comments